Rabbimiz, Bütün Resullerini Kölelik Düzenleriyle Hesaplaşmaları İçin Göndermiştir!

Eminönü’nde gerçekleşen protestoda konuşan Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Ahmet Örs, asgari ücretin kölelik uygulaması olduğunu, bir yandan sarayların yükseldiği ülkede diğer yandan köleliğin derinleştiğini belirterek hemen yakınlarında bulunan Dolmabahçe, Çırağan, Yıldız ve Topkapı saraylarını örnek verdi. “Bu sarayları yapanlara kalmadı bu saraylar, bugün yoksulların alın teri çalınarak yükseltilen yeni saraylar da yapanlarına kalmayacak, bunun hesabını Allah’a verecekler!” diyen Örs, 2014 yılında iki bine yakın emekçinin maden ocaklarında, inşaatlarda can verdiğini, kapitalist hırsların yaydığı ifsadın giderek yaygınlaştığını sözlerine ekledi.

Topluluk adına basın açıklamasını ise TOKAD İstanbul İl Temsilcisi Emre Karaca okudu. Karaca basın açıklamasında 2015 yılında köleliğin 949 liradan olduğunu söyledi ve “Halkı, emekçiyi, fukarayı köleliğe mahkûm eden sömürücü zihniyet kendini bir kez daha çarpıcı bir şekilde açık etmiştir.” dedi.

Konuşmasına “Rabbimiz, bütün Resullerini kölelik düzenleriyle hesaplaşmak için göndermiştir.” diye devam eden Karaca,  kölelik düzenini pekiştiren kapitalist şeytani güçlerin doğrudan Rabbimizin sınırlarıyla savaşmakta olduğunu, geniş kitlelerin haysiyetini yok etmeye çalıştıklarını savundu.

Karaca açıklamasının sonunda herkesi tekelleri söküp atmaya, aileyi bütün bireyleriyle proleterleştiren üretim anlayışına geçit vermemeye çağırdı.

Eylem boyunca “Asgari Ücret Köleliktir, Emekçiler Köle Olmayacak, Sermayenin Değil Rabbimizin Kuluyuz, Kölelik Büyüyor Saraylar Yükseliyor, Hakça Bölüşüm Adil Paylaşım” sloganları atıldı, tekbir getirildi.

Haber ve fotoğraflar: İbrahim Doğan

Eylemde okunan açıklamanın tam metni:

Saraylar Yükselirken Kölelik Derinleşiyor!

Asgari Ücret Köleliktir, Kölelik Düzenine Son!

Arkadaşlar,

2015 yılı için geçerli olacak asgari ücret oranları açıklandı.

Tiyatro olarak değerlendirdiğimiz Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri sonucunda 891 liralık asgari ücretin 949 liraya yükseltilmesine karar verildi.

Yani 2015’te kölelik 949 liradan!

İşveren ve hükümet temsilcilerinin 3’te 2 üstünlüğe sahip oldu bir komisyondan hakkı teslim etmeye dönük devrimci bir kararın çıkması zaten mümkün değildi.

Zaten bu tür komisyonların zevahiri kurtarmaktan başka bir misyonu yoktur. Bizler bunun farkındayız;  bütün ezilenler, emekçiler ve yoksullar bunun farkındadır.

Biz buradan bu 949 liralık kölelik ücretini reddediyoruz.

Halkı, emekçiyi, fukarayı köleliğe mahkûm eden sömürücü zihniyet kendini bir kez daha çarpıcı bir şekilde açık etmiştir.

Emekçilerin, yoksulların alın teri bir kez daha sermaye sahiplerine devlet güvencesinde peşkeş çekilmiştir!

Bütün uyarı ve karşı koyuşlara rağmen efendiler kölelik düzeninin devamından yana karar kılmıştır.

Asgari ücretten çok daha pahalı altın süslemeli bardakların arz-ı endam ettiği saraylar yükselirken derinleşen kölelik düzeni bir kez daha kendini açıkça göstermiştir.

Dostlar,

Hükümetten işadamlarına, muhalefetine kadar kendine “Müslümanım, insanım” diyen kim varsa, bu kölelik ücretine karşı koymalı ve bu aşağılık dayatmayı reddetmeli, hakça bölüşümü, âdil paylaşımı savunmalıdır.

Bunun aksi açıkça Allah’ın sınırlarına saldırmaktır. Çünkü Allah ancak adaleti, ihsanı emrederken malı yığmayı, kölelik düzenlerini reddeder.

Rabbimiz, bütün resullerini kölelik düzenleriyle hesaplaşmak için göndermiştir.

Bugün kölelik düzenini pekiştiren kapitalist şeytani güçler doğrudan Rabbimizin sınırlarıyla savaşmakta, geniş kitlelerin haysiyetini yok etmeye çalışmaktadırlar.

Şu bilinmelidir ki Hz. Musa’nın, Hz. Muhammed’in izinden giden bizler “Fekkü Raqabe/Kölelere Özgürlük!” çağrısına iman edenler olarak bu köleci zihniyetten ve bu zihniyetin uygulayıcılarından muhakkak hesap soracağız!

Milyonlarca asgari ücretliyle, işsizle, geleceği çalınan genç kitlelerle birlikte kölelik zincirini parçalayacağız.

Şunu biliyoruz ki ezilenler ayağa kalkmadıkça kölelik düzeni diz çökmez!

Yalnızca Âlemlerin Rabbi Allah’a kul olması gereken insanları kendilerine köle yapmak isteyen çağdaş firavun sisteminin dayanaklarını her yerde alenen gördük, Hâman’ı ve Kârun’uyla bu sistem bugün karşımızdadır.

Kardeşler,

Bu yağmacı düzen tabiatı, şehirleri, emeği, insanı dört bir yandan teslim almışken bize düşen bir bilinç intifadasıdır.

Bu köleci düzen maden ocaklarında, inşaatlarda, fabrikalarda yaşarken köleliği reva gördüğü emekçileri katlederken bize düşen adaleti kuşanarak şeytani düzenin karşısına dikilmektir.

Bilinci ve eylemi kuşanarak adil bir dünya inşa etmek için bir an önce yola düşmeliyiz.

Rekabetin sancılı dünyasından kurtulmak için adaletin müşfik çağrısına kulak verelim.

Gelin, tekelleri söküp atalım, aileyi bütün bireyleriyle proleterleştiren üretim anlayışına artık geçit vermeyelim.

İnsanımızı toprağından, köyü ve kasabasından kopartarak kartellerin kucağına süren köleci kapitalist sistemi alaşağı edelim.

İfsada geçit vermeyen bir üretim siyasetini ikame edecek, insanların özgür emekleriyle var olmalarını sağlayacak selam yurdunu inşa edelim!

Ey ezilenlerin, emekçilerin dostları,

Sözümüz ve çağrımız tektir.

Şirkin zulüm ve kölelik üreten karanlığından hep beraber tevhidin aydınlık dünyasına yürüyelim!

Bugün emekçileri ayda 949 liraya köleleştirmek isteyen zihniyetin sahipleri nasıl bir öfkenin muhatabı olacaklarını pek yakında göreceklerdir.

Şüphesiz ki Allah’ın cezalandırması daha çetindir.

 

EĞİTİM İLKE-SEN (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası, egitimilkesen.org)

TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği, tokad.org)

ÖYB (Özgür Yazarlar Birliği, ozguryazarlarbirligi.org)

adına

Emre Karaca, TOKAD İstanbul İl Temsilcisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın