Ortadoğu’ya NATO ve ABD Öncülüğündeki Yeni Saldırıya Hayır! Terrorist NATO, Get Out Of The Middle East!

İstanbul Eminönü’nde Ortadoğu’ya yönelik ABD önderliğindeki dış müdahale hakkında Eğitim İlke-Sen, ÖYB ve TOKAD öncülüğünde bir protesto gösterisi düzenlendi. TOKAD İstanbul İl Temsilcisi Emre Karaca tarafından okunan açıklamada hükümete seslenilirken, “NATO ve ABD öncülüğündeki koalisyonu destekleyen açıklama ve fiili tavırlarınız emperyalistlerle açık bir işbirliği içinde olduğunuzun yeni bir kanıtıdır. Halkımızı emperyalistlerin ürettiği terör söylemleriyle aldatmayı bırakın!” çağrısında bulunuldu.

Eylemde bir konuşma yapan Özgür Yazarlar Birliği Genel Başkanı Ahmet Örs, ısrarla ABD ve NATO işgallerine ve ittifaklarına karşı çıkılması gerektiğini belirtti, Türkiye yöneticilerinin hava harekâtını yeterli bulmayarak kara operasyonu talep etmelerini ve bunda son derece gönüllü olmalarının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Örs konuşmasında “Müslümanların kendi hatalarıyla, yanlışlarıyla yüzleşmeleri zorunludur. Fakat dış müdahalenin zaten sebep olunan acıların daha da derinleştirecektir” ifadelerini kullandı.

Eylemde konuşan bir diğer isim de Kanal On4 Haber Müdürü İslam Özkan ise ABD ve NATO’nun bölgeye barış ve huzur getireceği iddialarının samimi olmadığını söyledi. Özkan, “Mevcut bölgesel yapı dönüştürülerek çok daha küçük ölçekli devlet yapılanmaları hedefleniyor. Bu yolla bölge kontrolünü daha iyi sağlamayı umuyorlar” dedi.

Konuşmaların ardından grup adına TOKAD İl Temsilcisi Emre Karaca tarafından bir basın açıklaması okundu. Karaca açıklamada bir an önce NATO’dan ayrılınması, İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılması gerektiğini ifade ederken, “NATO’nun çekirdek koalisyonuna girenler, her daim onlarla iş tutanlar bilmelidirler ki halklara hesap vereceklerdir ancak unutmasınlar ki Allah’a verecekleri hesap çok daha çetin olacaktır!    ABD ve NATO’nun Suriye ve Irak müdahalesine hayır! Türkiye NATO’dan ayrılsın, emperyalist üsler kapatılsın!” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması esnasında “Terrorist NATO, Get Out Of Middle East” ve “Katil Amerika, Ortadoğu’dan Defol” yazılı pankartlar açılırken; “NATO’dan Çıkılsın, Emperyalist Üsler Kapatılsın”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “İşbirlikçi Siyaset Hesap Verecek”, “Emperyalizm Düşman Halklar Kardeştir” gibi sloganlar atıldı.

Eylemde okunan basın açıklaması şu şekilde:

ORTADOĞU’YA NATO VE ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ YENİ SALDIRIYA HAYIR!

TERRORIST NATO, GET OUT OF THE MIDDLE EAST!

Değerli arkadaşlar,

Ortadoğu’daki acıların baş aktörleri NATO ve ABD, yeni emperyalist planlar için bölgemizde uzun süreli yeni bir müdahaleye başlıyor.

Ortadoğu halklarının parçalanmışlıklarını, sürgünlüklerini derinleştirecek ve bölgedeki kaosu yaygınlaştırıp yeni savaşları tetikleyecek bu müdahaleye karşı çıkmak; emperyalizmle her türlü işbirliğinin önüne geçmek için meydanlardayız!

Yaşadığımız acıların, vahşetlerin en büyük müsebbibi bölgemize dönük emperyalist tezgâhtır! Bir an önce el ele vererek bu tezgâhı dağıtalım!

Arkadaşlar,

Büyük Şeytan Amerika ve emperyalizmin kanlı terör çetesi NATO, uzun süredir türlü oyunlarla karmaşaya mahkûm etmeye çalıştıkları Ortadoğu’yu kanlı bir planla yeniden şekillendirmek için harekete geçtiler.

Ülkelerimizi ateşe verip, şehirlerimizi viran eden, insanlarımızı katledip geride kalanları göç yollarına mahkûm eden emperyalist politikalar bugün başka bir aşamaya gelmiş durumda.

Ortadoğu halkları son yıllarda büyük acıların yaşandığı ve en ağır bedellerin ödendiği bir sarmaldalar.

Ortadoğu’daki fay hatlarını türlü fitnelerle harekete geçirip insanları birbirine kırdıran emperyalistler şimdi de Ortadoğu’daki onurdan yoksun işbirlikçilerini yanına alarak yeni dizaynlar peşindeler.

Küresel efendilerin jandarması NATO, kendi mel’un planlarıyla kaos ve karmaşaya sürüklediği Irak ve Suriye’yi vurmaya başladı.

11 Eylül konseptiyle İslam ülkelerini işgal eden NATO ve ABD ekseni bu konseptin bir başka yüzünü bugün çekirdek koalisyon terörü altında gerçekleştirme niyetinde.

Ortadoğu’yu tümüyle istikrarsızlaştırmak, İsrail’e dönük doğrudan ya da dolaylı tehditleri uzun vadede savuşturmak, sömürü ve yağmayı kalıcı hale getirmek için ülkelerimizi iç savaşlara mahkûm eden NATO ve ABD öncülüğündeki bu çeteye karşı sesimizi yükseltelim!

Arkadaşlar,

Biz Ortadoğu’da IŞİD ya da başka adlarla gerçekleştirilen vahşiliklerden, mezhep ve meşrepçiliklerden berîyiz. Bu katliamları reddediyoruz. Ümmeti birbirine düşman eden hikmetsizliklerle, problemli din anlayışlarıyla yüzleşmekten yanayız. Bu çerçevede, Müslümanlık iddiasındaki bütün kişi ve grupları özeleştiriye davet ediyoruz. Ancak şunun da farkındayız ki Ortadoğu halkları aralarındaki ihtilafları ancak yine kendi elleriyle çözer.

Müslümanlar, düşünsel ve siyasal sorunlarıyla kendi özgür iradeleriyle yüzleşirler.

Bundan başka herhangi bir çözüm, herhangi bir plan dışarıdan bünyemize enjekte edilecek bir virüsten başka bir şey olmayacaktır.

Mustazaf halkların tescilli katilleri NATO ve ABD’den insanlığa, Ortadoğu’ya, Müslümanlara bir hayır geldiği nerede görülmüş!

NATO ve ABD’nin, onurdan yoksun işbirlikçilerinin yönlendirmeleriyle siyaset yapanlar için maalesef bir aldanma vakti daha gelmiştir.

Şunu bilelim ki zalimler, işgalci katiller kirli planlarını gerçekleştirmek için her ata oynarlar.

Hemen her an irtibat kurdukları muhatapları değiştirirler.

Eski düşmanlarıyla dost olabilirlerken dost göründükleriyle de açık düşman pozisyonu alabilirler.

Müslüman halkların etnik ve mezhebi farklılıklarını fitne ateşine malzeme yapabilirler.

Ancak değiştirmedikleri tek bir şeyleri vardır:

Varlık gerekçeleri olan emperyalist planları!

Kardeşler,

Bugün bizlere tarihi bir sorumluluk düşmüştür.

Bir yanda emperyalist fitnenin büyüttüğü iç savaşlar, bir yanda emperyalistler karşısında yaşanan acziyetlermiz, bir yanda yakılıp yıkılan geleceğimiz, bir yanda göç yollarında perişan halklarımız duruyor.

Acılarımızın büyümesini, sorunlarımızın derinleşmesini isteyen dayatmalara dur diyelim!

Musul’dan Halep’e, Kobani’denŞengal’e kadar Ortadoğu’da yaktığı ateşi körükleyen müdahaleye karşı çıkalım.

Şer ve terör şebekesi NATO’nun üslerini Anadolu’dan söküp atalım!

ABD üslerini kapatalım!

İktidarın çekirdek koalisyon çetesine hangi seviyede olursa olsun destek veren adımlarının karşısında duralım, işbirlikçi siyasetlerinden hesap soralım!

Şunu herkes iyi bilmelidir ki NATO ve Amerika asla halklarımızın hayrına çalışmaz. Onlar ancak sömürü ve fitne tezgâhına odun taşır.

Biz onların bu aşağılık oyunlarını bozalım, tezgâhlarını dağıtalım!

Buradan Türkiye hükümetine sesleniyoruz;

NATO ve ABD öncülüğündeki koalisyonu destekleyen açıklama ve fiili tavırlarınız emperyalistlerle açık bir işbirliği içinde olduğunuzun yeni bir kanıtıdır.

Halkımızı emperyalistlerin ürettiği terör söylemleriyle aldatmayı bırakın!

Suriye ve Irak’ta yaşananlardan emperyalistler kadar sizin de payınız var.

Her şey halkların, tarihin gözü önünde ve Rabbimizin huzurunda cereyan etti.

Libya’dan Afganistan’a, Irak’tan Suriye’ye uzanan işbirlikçi siyasetlerinizi mazlum halklardan af dileyerek bırakın.

Bir an önce NATO’dan ayrılın, Kürecik, İzmir ve İncirlik üslerini kapatın, yoksa vebaliniz artarak derinleşiyor.

Son sözümüz şudur:

NATO’nun çekirdek koalisyonuna girenler, her daim onlarla iş tutanlar bilmelidirler ki halklara hesap vereceklerdir ancak unutmasınlar ki Allah’a verecekleri hesap çok daha çetin olacaktır!

ABD ve NATO’nun Suriye ve Irak müdahalesine hayır!

Türkiye NATO’dan ayrılsın, emperyalist üsler kapatılsın!

 

EĞİTİM İLKE-SEN (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası)

ÖYB (Özgür Yazarlar Birliği)

TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)

adına

Emre Karaca, TOKAD İstanbul İl Temsilcisi

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın