Tokat Müftülüğü Önünde Diyanet Protesto Edildi

HAKKI SÖYLEYENİ LAİKLİK GEREKÇESİYLE İŞTEN ÇIKARMAK 28 ŞUBATÇI BİR ZALİMLİKTİR!

ÖZHAN UÇAN YALNIZ DEĞİLDİR

İLKE-SEN, Tokat Müftülüğü önünde, sosyal medya hesaplarından AKP’yi ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i eleştirdiği gerekçesiyle işten çıkardığı İNANÇ İLKE-SEN Başkanı Özhan Uçan’a destek ve Diyanet’i protesto eylemi düzenledi.

 

Topluluk adına basın açıklamasını ise İnanç İlke-Sen Genel Teşkilatlanma, Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Hüseyin DOĞAN okudu.

Doğan açıklamasına “Özhan Uçanbir müslüman olarak emr-i bi’l-ma’ruf nehy-i an’il-münker sorumluluğu çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanını eleştirmiştir.”diye başladı ve Diyanet’in ve iktidarın eleştiriye tahammül edemediğini vurguladı.

Diyanet’in Özhan Uçan’ı laiklik gerekçesiyle işten çıkardığının altını çize Doğan, “Bizler hamdolsun ki Müslümanız, Diyanet gibi siyasetin dinden bağımsız bir alan olduğuna inanmıyoruz. Açıkça söyleyemeseler de bu utanç verici gerekçenin İslam’ın temeli olan Tevhid inancının tam karşısında yer aldığını elbette hepsi bilmektedir. Bu husustaki takdiri müslüman halkımıza ve mutlak hükümranlık sahibi olan Rabbimize bırakıyoruz.” dedi.

Savunma almadan işten çıkarma kararı veren Diyanet’i İstiklal Mahkemelerinin misyonunu sürdürmekle suçlayan Doğan, insanları rızıkla tehdit etmenin de 28 Şubatçı bir zalimlik olduğunu ifade etti.

Konuşmasının devamında “Ey iktidar sahipleri, ey din-diyanet kılıfıyla halk üzerinde egemenlik kuracaklarını sanan zavallı ruhbanlar” diye seslenen Doğan,“Sizin müstekbirliğinize boyun eğecek değiliz!” dedikten sonra köle olmayacaklarını vurguladı.

Eylem boyunca “Zalim Diyanet Hesap Verecek, Diyanetin Değil, Rabbimizin Kuluyuz, Tevhid Adalet Özgürlük, Özhan Uçan Yalnız Değildir” gibi sloganlar atılıp tekbir getirildi.

Haber: Emre ULUKAYA

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

EY DİYANET,

HAKKI SÖYLEYENİ LAİKLİK GEREKÇESİYLE İŞTEN ÇIKARMAK 28 ŞUBATÇI BİR ZALİMLİKTİR!

ÖZHAN UÇAN YALNIZ DEĞİLDİR

 

Kıymetli dostlar,

İNANÇ İLKE-SEN Başkanımız Özhan Uçan, görevli olduğu Fatih İlçe Müftülüğündeki işinden Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından el çektirilmiştir.

Özhan Uçan kardeşimizin işten çıkarılmasına gerekçe olarak sosyal medyada paylaştığı yorumlar gösterilmiştir.

Evet, her insan gibi Özhan kardeşimiz de yaşadığı ülke ve dünya hakkında kanaatlere ve bunları özgürce dile getirme hakkına sahipken; bir müslüman olarak da adil şahitlik yükümlülüğü altındadır.

Özhan Uçan, bir müslüman olarak emr-i bi’l-ma’ruf nehy-i an’il-münker sorumluluğu çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanının 1 milyon liralık makam arabasını eleştirmiş, kendisine ve sorumluluğu olan herkese nasihat etmiştir.

Halka her gün, her Cuma sohbet, hutbe ve vaazlarla kendince nasihatler etmekte olan Diyanet, çuvaldız kendisine yönelince paniğe kapılmış, hakikatin perdesini aralayan arkadaşımıza soruşturma açmıştır.

Ayrıca ülkenin idaresini elinde bulunduran AKP iktidarının yanlışlarını Özhan Uçan başkanımız kendi lisanınca dile getirmiş, hatalarını haykırmıştır.

Eleştiri, nasihat iktidar sahiplerinin kolaylıkla kabul edebilecekleri davranışlar cümlesinden olmadığı için mutlak iktidarlarının sorgulanmasını hazmedemeyenler hem dini hem siyasi konumlarından yola çıkarak idam sehpasını hazırlamışlardır.

Özhan Uçan’ın işinden çıkarılma sürecindeki soruşturma tam olarak “ibret-i âlem”liktir. Savunma alınmadan yapılan işten çıkarma ve bu işten çıkarmanın gerekçesi de “ibret-i âlem”liktir.

Şunu herkesin açıkça bilmesi gerekir:

Diyanet, Özhan Uçan kardeşimizi laikliği ihlal gerekçesiyle işinden uzaklaştırmıştır.

Bizler hamdolsun ki Müslümanız, Diyanet gibi siyasetin dinden bağımsız bir alan olduğuna inanmıyoruz.

Açıkça söyleyemeseler de bu utanç verici gerekçenin İslam’ın temeli olan Tevhid inancının tam karşısında yer aldığını elbette hepsi bilmektedir. Bu husustaki takdiri müslüman halkımıza ve mutlak hükümranlık sahibi olan Rabbimize bırakıyoruz.

Herkesin bilmesi gereken bir şey daha var ki o da şudur:

Özhan Uçan’ı, savunmasını bile almadan işten atanlar “sanığın idamına, tanıkların bilahare dinlenmesine” diye karar veren İstiklal Mahkemelerinin takipçileri olmuşlardır!

Ayrıca insanları yoksulluk, işsizlik ve açlıkla korkutarak itaate ve köleliği kabule zorlayanlar 28 Şubat zalimliğinin mirasçılarıdır! O utanç vesikasını övünerek; bile isteye boyunlarına geçirmişlerdir!

Buradan sesleniyoruz:

Ey iktidar sahipleri, ey din-diyanet kılıfıyla halk üzerinde egemenlik kuracaklarını sanan zavallı ruhbanlar,

Sizin müstekbirliğinize boyun eğecek değiliz!

Türlü yasa ve gerekçelerle insanları sindirebileceğinizi, hakikati balçıkla sıvayabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Kamu görevlilerinin işten atılmasını kolaylaştıracak yasal düzenlemeler yapın, hoşunuza gitmeyenlerin mallarını müsadere edin, savunmasını bile almadan çalışanlarınızı “kapının önüne” koyun, umurumuzda değil!

Köle olmayacağız!

Sadece Âlemlerin Rabbine teslim olanları nasıl köle yapacaksınız?

Hemen yanında durduğumuz şu koca mabedler şahittir ki nice kudretli sultanlar şimdi ayaklarımızı bastığımız bu mekânlardan gelip geçtiler ama yüz yıllardır yattıkları kabirlerinde parmaklarını bile kıpırdatamıyorlar.

Ululuk taslamak insanın haddi değildir.

Bütün yücelik ve her türlü övgü Âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. Yaratan ve besleyen sadece O’dur!

Zalimlerin baskıları ancak mazlum ve mustazafların devrimci dayanışmasını artırır.

Özhan Uçan yalnız değildir.

Kuşkusuz hesap sorucu olarak Allah yeter!

 

EĞİTİM İLKE-SEN (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.egitimilkesen.org)

İNANÇ İLKE-SEN (İlkeli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.inancilkesen.org)

SAĞLIK İLKE-SEN (İlkeli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.saglikilkesen.org)

topluluk adına Hüseyin DOĞAN iNANÇ iLKE-SEN Teşkilatlanma, Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın